Askerlik Tecil İşlemleri

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Askerlik tecil işlemleri ile muhatab olmadan önce askerlikle ilgili genel yükümlülükleri gözden geçirelim.

  • Ön lisans, lisans ya da yüksek lisans yapmamış 21 yaşında yani 20 yaşını dolduran her erkek askerlik görevini yapmakla mükelleftir.
  • Fakat ön lisans ve ilerisinde tahsil görmekte olan için okul süreleri boyunca askerlikle ilgili ilişikleri tecil kapsamında düzenlenir.

ASKERLİK TECİL ŞEKİLLERİ

Eğitim Nedeniyle Askerlik Tecili


Ön-lisans bir bölümü bitirdiğinizde 2 yıl tecil hakkınız bulunmaktadır. 2 yıl tecil olduğunuz dönem içinde bir lisans bölümüne kayıt yaptırabilirsiniz, Tecil işleminden sonra bir linsans programına başladığınızda okula kayıt olduktan sonra öğrenci işlemlerinden “EK-C2” adında öğrenci durum belgesi alarak askerlik şubesine bildirmeniz gerekmektedir. Yoksa asker kaçağı durumuna düşebilirsiniz.

Lisans öğreniminiz bittiğinde 2 yıl tecil hakkınız daha bulunmaktadır. Tekrar bir lisans programına öğrenim görmeye başlamanız durumunda askerliğinizi tecil ettiremezsiniz. Lisans programından sonra ancak yüksek lisans programlarından birine başvurursanız, askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

En fazla 29 yaşına kadar lisans öğrenimi ile askerlik tecil edilebilir, 35 yaşına kadar ise yüksek lisans öğrenimi ile askerlik tecil edilebilir.

ASKERLİK TECİLİ İÇİN GEREKLİ BELGELER VE İŞLEMLER

Askerlik Şubesinde İşlemler


Bağlı olduğunuz askerlik şubenize gitmeniz işlerin kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Yoksa en yakınınızdaki askerlik şubesinden de işleminizi yapabilirsiniz.

Askerlik şubesine giderken üzerinizde T.C. kimlik kartınız muhakkak yanınızda olmalıdır ve hiçbir türlü kesici ve delici bir eşya-alet olmamalıdır.
Şubeye girdiğinizde danışmaya durumunuzu anlattığınızda size bağlı olduğunuz şubenin sıra numarası ve ne yapmak istediğinizi işaretleyeceğiniz bir belge verilmektedir. Bu belgede kişisel bilgilerinizi doldurup tecil hakkınızı kullanmak istediğinizi seçerek sıranızın gelmesini bekliyorsunuz.

Eskiden askerlik şubelerinin içinde direkt sağlık kontrolünden geçerek askere elverişli olup olmadığınızı anlatan bir belge alabiliryordunuz. Şu anda sağlık kontrolü için bir belge veriliyor ve aile hekiminize geri gidip sağlık kontrolü olmanız isteniyor.

Askerliğe Elverişlilik İncelemesi


Askerliğe elverişlilik incelemesi çerçevesinde aile hekiminiz sağlık durumunuza göre “elverişli” ya da bir sıkıntınız var ise “askeri hastaneye sevki uyguNdur” diye belgenin altına kaşe ve imza ile yanıtlıyor.

Not: Bu işlemde aile hekiminizin sizi muayene ettiği protokol numarasınıda yazmış olmasına dikkat ediniz.

Tekrar belge ile askerlik şubesine geliyorsunuz bu sefer sıra almanıza gerek olmadan daha önceden size belgeyi veren askerlik şubesindeki memura geri veriyorsunuz.

“Uygundur” yazısı varsa ve tecil işlemi yapılacaksa size askerlik tecil belgenizi alabiliyorsunuz.

AŞIRI KİLO NEDENİYLE ASKERLİK TECİLİ

Kiloya bağlı askerlik tecil işlemlerinde karşılaşacağınız durumlar :
  • Aile hekimliğinden aldığınız “Uygun değildir” yazısı varsa bu durumda sizin bağlı olduğunuz askerlik şubesinin sevk edebileceği bir hastane söylüyorlar ve orada ne tür bir sorununuz varsa ona göre ilgili polikliniğe girmeniz için sevk kağıdı hazırlanıyor.
  • Gideceğiniz hastanenin birden fazla yerleşkesi olabilir bu yüzden öncelikle ya size kağıdı veren memura hastanenin hangi şubesine gitmeniz gerektiğini sormanızda fayda var. Hastanenin müşteri hizmetlerinden de öğrenebilirsiniz. Resmi işlemler için sıra almanız gerekmemektedir.
  • Öğleden önce bu tür işlemlere baktıklarından hastanenin açılış saatinde oradaki ilgili doktora durumunuzu söyleyerek gerekli yönlendirmeleri alabilirsiniz.
  • Bu tür belgelerde Sağlık Kurulu heyeti tarafından onaylanması gerekiyor.
  • Öğleden önce bu tür işlemlere baktıklarından hastanenin açılış saatinde oradaki ilgili doktora durumunuzu söyleyerek gerekli yönlendirmeleri alabilirsiniz.
  • Bu tür belgelerde Sağlık Kurulu heyeti tarafından onaylanması gerekiyor.

Boyunuzun ve kilonuzun hangi koşullarda sevke tabi olduğunu aile hekimliği sitesinden bakabilirsiniz.