İşinize Zarar Verme Potansiyeli Yüksek 5 AlışkanlıkKişisel hayat alanımızda yaşadıklarımız tahminlerimizin ötesinde işlerimizi etkiliyor. İkisi birbirinden bağımsızdır diyerek hareket etme güdümüz, bu bağımsızlığı sağlayabilecek anlamına gelmiyor. Edindiğimiz tecrübeler kesin çizgilerle şahsi ve iş olarak her zaman ayrılamayabiliyor.

Özellikle işinizde sıkıntı yaşadığınız dönemde mutlaka kişisel yaşamınızı gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Bu bağlamda işe zarar verebilecek beş alışkanlığı sıralayalım :

1. Eksik Dinlenme

Gerçek ve etkili bir dinlenme olmadan ilgilendiğiniz işlerin üzerinden tekrar tekrar geçmek durumunda kalmanız kaçınılmazdır. Ara vermeyip işleri erken bitirme yönündeki kararlılığınızı düzenli dinlenme aralıkları oluşturarak başarıya ulaşma kriterine dönüştürün.

Çoğu girişimci kendilerini adadıkları işlerin başarıya ulaşmasını arzular. Bu yolda araya kimsenin ve hiçbir şeyin girmesini istemez. Buna durup dinlenmeyi de katabiliriz. Fakat unutulmamalıdır ki düzenli etkin dinlenme kesinlikle üreticiliği, yaratıcılığı ve konstantrasyonu artıracaktır. Ayrıca işlerde ortaya çıkan fireleri ve geri dönüşleri azaltacaktır.

2. Zayıf Kişisel Finans Takibi

Kişisel finans durumunuzdaki belirsizlikler işlerinize konsantre olmayı ciddi şekilde etkileyecektir. Eğer aklınızda sürekli para durumunuz varsa hayal ettiğiniz iş bitirici ve yaratıcı girişimciye ulaşmanız zorlaşacaktır.

Vakit kaybetmeden gelir gider analizinizi yapın, artıda mısınız ekside misiniz? Net şekilde tespit edin. Zararda olduğunuzu düşünüyorsanız ekstra para kaynağı yaratmak için hızlıca bir plan yapın ve uygulayın. Sürekli düşünmekle mevcut ana işinizi yürütmeniz her geçen an zorlaşacaktır.

3. İlişki Problemleri

Eşiniz, dostlarınız, aileniz, arkadaşlarınız ile aranızda sorunlar mı var? O zaman işiniz zor. Esasında zor olmayabilir ama ilişki sorunlarınız sürekli kafanızı meşgul ettiği için tüm işleriniz zor gelir. Bitmeyen işler bakmışsınız ki sıra sıra önünüzde diziliyor. Böyle bir durumda harekete geçmek hayati önem taşıyor. Büyük ihtimalle küçük birkaç konuşma ile düzelecek sorunları uzatıyorsunuzdur. Ya tatlıya bağlayın sorunları ya da bir şekilde irtibatı kesin.

4. Egzersiz Eksiği

Girişimci olarak işlerinizi bedensel, zihinsel olarak ya da her ikisini yoğun kullanarak yapıyor olabilirsiniz. Çalışmanın dışında düzenli ve bilimsel bir egzersiz planını ve uygulamasını es geçmemek gerekiyor. Çünkü ancak gerçek manada sağlıklı bir beden yaratıcı ve üretken bir zihine ev sahipliği yapar.

Düzenli egzersiz için elinizdeki imkanları sonuna kadar kullanın. İmkanınız yoksa yaratmak için özel çaba harcamaktan çekinmeyin. Bu çabalarınız size yol, su, elektrik olarak dönecektir.

5. Sınırlarda Takılı Kalmak

Sorumluluklarınız ve endişeleriniz arasında sıkışmış hissetiğinizde ilk yapmanız gereken analiz hapis kaldığınız alanın sınırlarıdır. Bu sınırlar kimi zaman fiziki , kimi zaman da zihinsel olabilir. Her iki durumda da eğer iyi tespit yapabilirseniz sınırlarınızı genişletebildiğinizi göreceksiniz. Çünkü tespit ettikten sonra sadece adım atmanız kalacaktır. İlk adımda zorlanırsanız yılmayıp sınırda sıkı bir omuz atın, bir kere sınırı gevşettiğinizde gerisi daha kolay olacaktır.

Tün bu bahsedilenleri bir seferde ışık hızıyla yapamıyor olabilirsiniz. Kararlı ve düzenli denemelerle kendi çözüm yollarınızı oluşturarak stil edinmeniz bile olasıdır. Unutmayın ; alışkanlıklarınızı değiştirin, işinizi sürekli iyileştirin ve hayatınıza istediğiniz gibi yön verin.

GİRİŞİMCİLİK HABERLERİ